2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF

2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF Download

2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF Download for free using the direct download link given at the bottom of this article.

2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF Details
2021 YKS Tercih Kılavuzu
PDF Name 2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF
No. of Pages 619
Language English
CategoryEnglish
Download LinkAvailable ✔
Downloads17

2021 YKS Tercih Kılavuzu

Bu yazımızda 2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF’yi tanıtacağız. Ölçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Doktor. Halis Aygün, 20-23 Eylül tarihleri ​​arasında tercihlerin kurumun internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden yapılabileceğini duyurdu. Ek yerleştirme uygulamalarının devreye girmesiyle ek kontenjan tercih kılavuzları ve YKS ek tercih kılavuzları araştırılmaktadır. İşte SYM Ek Kota Tercih Kılavuzu 2021.

YKS’nin tercih açıklamasının ardından herhangi bir programa yerleştirilemeyen adaylar için ek tercihler getirildi. Ancak ek seçenekten sonra ikinci ek seçeneği tercih edecek adaylar hala beklemede. Ancak adaylar seçim kılavuzuna bir göz atabilirler. İşte SYM Ek Kota Tercih Kılavuzu 2021.

2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF – Öne Çıkanlar

20 Eylül 2021’den itibaren ek seçimler yapmaya başladı. Daha sonra adaylar seçim kılavuzundan hangi üniversite bölümlerini seçebileceklerini araştırırlar. İkinci ek yerleştirme için kontenjan tercih kılavuzu 23 Eylül 2021 tarihinde ek tercihler tükendikten sonra adaylara açılacaktır. 140 puan alan adaylar, ilk ek yerleştirme tercihinden sonra boş kontenjan bulunan üniversite ve bölümleri seçebileceklerdir.

YKS EK TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

2021 Yükseköğretim Enstitüsü Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 eğitim öğretim yılı için ÖSYM tarafından ek yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.

2. Ek yerleştirme kontenjanı, 2021-YKS merkezi yerleştirme sonunda boş kalan kontenjan ile 2021-YKS merkezi yerleştirmeye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptıramaması nedeniyle boşalan kontenjanları içerir.

3. 2021-YKS ek yerleştirmeye seçilebilmek için adayların 2021-YKS yerleştirme puanının hesaplanması gerekmektedir.

4. Adaylar, seçme hakkına sahip oldukları tablolardan 24’ü geçmeyecek şekilde istedikleri kadar seçenek seçebileceklerdir.

5. Ek yerleştirme kontenjanı korunurken 2021 Yükseköğretim Enstitüsü Sınav Kılavuzu ile 2021- YKS Yükseköğretim Programı ve Kontenjan Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu yönergede yer alan bedensel engelliler ile meslek programı uygulayan lise mezunlarına ilişkin ilke ve kurallar ek atama için de geçerlidir. Bu nedenle adayların yukarıdaki yönergeleri tekrar kontrol etmeleri gerekmektedir.

EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR

1. 2021-YKS Merkezi Yerleştirme Yükseköğretim Programına yerleştirilen adayların ek yerleştirme seçme hakları yoktur. Ek yerleştirme için seçim yapabilmek için 2021-YKS’nin merkezi yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olması gerekir.

2. Merkezi Yerleştirme Tablo 3’teki Önlisans programları ve Tablo 4’teki Lisans Programları kontenjanlarını doldurup en düşük puanı alan, ancak bazılarının kayıt yaptırmadığı için kayıt olamaması. Yerleştirilen adaylar, ilgili programın puan türündeki programın asgari puanına eşit veya daha yüksek olan programlardır. Puanı olan adaylar tercih yapabilecektir. İlgili yerleştirme puanı hesaplanan tüm adaylar, kontenjanı dolmamış ve asgari puana ulaşılmamış programları seçebileceklerdir.

3. 2021-YKS özel yetenek sınavı ile yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar da ek yerleştirme için seçim yapabilecektir.

4. Adayların yükseköğretim programlarında yer alabilmeleri için bu programların şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJAN VE KOŞULLARI

Bu kılavuzda yer alan yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve koşulları Tablo 3 ve Tablo 4’te verilmiştir. İki yıllık ön lisans programları Tablo 3’te, dört ve daha fazla yıllık lisansüstü programlar Tablo 4’te gösterilmiştir. Bu tablolara ilişkin terimler ve açıklamalar Tablo 4’te verilmiştir. Tablo 3 ve Tablo 4’te yer alan “Yükseköğretim Programlarına İlişkin Şartlar ve Açıklamalar” bölümü dikkatle incelenmeli ve seçim süreci gerçekleştirilmelidir.

2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF dosyasını aşağıdaki linke tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


2021 YKS Tercih Kılavuzu PDF Download Link