5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF। 5 June World Environment Day Essay PDF in Assamese

5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF। 5 June World Environment Day Essay Assamese PDF Download

5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF। 5 June World Environment Day Essay Assamese PDF Download for free using the direct download link given at the bottom of this article.

5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF। 5 June World Environment Day Essay PDF Details
5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF। 5 June World Environment Day Essay
PDF Name 5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF। 5 June World Environment Day Essay PDF
No. of Pages 4
PDF Size 0.37 MB
Language Assamese
CategoryEducation & Jobs
Download LinkAvailable ✔
Downloads17

5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF। 5 June World Environment Day Essay Assamese

Dear reader, if you are searching for 5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF / 5 June World Environment Day Essay PDF In Assamese and you are unable to find it anywhere then don’t worry you are on the right page. World Environment Day (WED) is a campaign celebrated by people around the world on the 5th of June every year. The campaign was established to create global awareness among people about environmental issues and to take positive environmental action. It is governed by the United Nations Environment Program and was established in 1972 by the United Nations General Assembly.

A day to pay special attention to the current environmental conditions to improve the environment. It is celebrated by people in more than 100 countries. It is the day when the public and politicians are inspired by environmental awareness programs to promote political attention and public action. The day was created to inspire people to work for environmental issues and to be active agents of sustainable and eco-friendly development across the world.

5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF । 5 June World Environment Day Essay PDF In Assamese

বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস প্ৰতি বছৰে ৫ জুন তাৰিখে সমগ্ৰ বিশ্বতে পালন কৰা হয়। ইয়াৰ মূল লক্ষ্য হৈছে পৰিবেশৰ বিষয়ে সজাগতা প্ৰচাৰ কৰা যাতে সকলো লোকে পৰিবেশ ৰক্ষা কৰিব পাৰে আৰু পৃথিৱীখন সুস্থিৰ কৰি ৰাখিব পাৰে। ১৯৭৩ চনৰ ৫ জুনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে এই দিৱস পালন কৰা হৈছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা সমগ্ৰ বিশ্বতে ইয়াক বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।

আপুনি জানেনে যে প্ৰতি বছৰে পৃথিৱীৰ ১.৫ কোটি লোক পৰিৱেশৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ বাবে অপুষ্টিৰ ফলত মৃত্যুমুখত পৰে? বায়ু প্ৰদূষণৰ ফলত বিশ্বজুৰি ১.০৮ বিলিয়ন লোকৰ মৃত্যু হৈছে। বিশ্বজুৰি বিশুদ্ধ পানী অবিহনে ১২ লাখ লোকৰ মৃত্যু হয়। কিন্তু, পৰিৱেশৰ প্ৰতি আমি আৰু আজিৰ সমাজ কিমান সচেতন? প্রশ্নটো হ’ল বিশ্বজুৰি পৰিৱেশ প্রতি থকা প্রেম স্মৰণীয় দিনটো হ’ল ৫ জুন৷

প্ৰতি বছৰে আন্তৰ্জাতিক সংস্থাসমূহে বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস পালন কৰে। পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বিভিন্ন ধৰণৰ কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰা হয়। বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে “চিন্তা কৰক, খাওক আৰু সংৰক্ষণ কৰক”। অৰ্থাৎ প্ৰথমে চিন্তা কৰক আমি এতিয়া কি কৰি আছো আৰু আমি প্ৰকৃতিৰ কেনেদৰে ক্ষতি কৰি আছো। ইয়াৰ বাবে সকলোৰে দায়িত্ব সমান। পৰিৱেশ কেনেকৈ সুৰক্ষিত কৰিব পাৰি সেই বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ সময় আহি পৰিছে। দ্বিতীয়তে, নিয়মিত আৰু পৰিমিতভাৱে খাদ্য গ্ৰহণ কৰক। নিৰ্গত কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰা আৰু পৰিৱেশ অনুকূল সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰাত মনোনিৱেশ কৰক। ইয়াত স্থানীয়ভাৱে উৎপাদিত উৎপাদিত সামগ্ৰীও ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ কৃষকসকল আৰ্থিকভাৱে লাভৱান হয়।

তৃতীয়তে, পৰিৱেশ সুৰক্ষাৰ দায়িত্ব আমাৰ সকলোৰে। অলপ ৰাহি কৰক আমি প্ৰতিদিনে বহুত খাদ্য অপচয় কৰোঁ, আনহাতে আমাৰ দেশত হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ ভোকত মৃত্যু হয়। এইবোৰ তথ্য। সেইবাবেই আমি সংৰক্ষণ কৰি খোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

আপুনি, মই আৰু সকলোৱে অলপ অলপকৈ পৰিবেশ ৰক্ষা কৰিব পাৰো। ইয়াৰ বাবে অলপ কষ্ট আৰু সজাগতাৰ প্ৰয়োজন। প্ৰথম প্ৰশ্ন, আপুনি পৰিৱেশৰ প্ৰতি কিমান সচেতন? আজিৰ যান্ত্ৰিক যুগত টকাৰ পিছত দৌৰি থাকোঁতে পৰিৱেশৰ কথা চিন্তা কৰাৰ সময় আহি পৰিছে। কিন্তু, গোটেই বছৰটো ঘৰৰ ভিতৰতে থাকি পৰিবেশৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰিব পাৰিব। কম খালে খাদ্য শৃংখল বজাই ৰাখিব পাৰি। ঘৰৰ পিছফালে, টেৰেচত আৰু ঘৰৰ সন্মুখৰ খালী মাটিত সৰু সৰু বাগিচা ৰোপণ কৰিব পাৰি। এই বাগিচাত আপুনি ফুলৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ফল-মূল, মছলা আদি সকলো ৰোপণ কৰিব পাৰে। এই বাগিচাখনে পৰিবেশ সুনিশ্চিত কৰিব আৰু আপোনাক নিৰাপদ খাদ্য যোগান ধৰিব।

আমি প্ৰতিদিনে বজাৰৰ পৰা শাক-পাচলি কিনি তাৰ পৰা খাদ্য ৰান্ধো। আমি ৰন্ধা-বঢ়া কৰি আৰু অপ্ৰয়োজনীয় অংশ নলাত পেলাই দি বহু সময় নষ্ট কৰো। কিন্তু আৱৰ্জনাবোৰ সংগ্ৰহ কৰি এটা পাত্ৰত জমা কৰি ৰাখিব পাৰি। এটা সময়ত ই পচি যাব আৰু বাৰীত ভাল সাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ই খাদ্যক পৰিৱেশ-বন্ধুত্বপূৰ্ণ আৰু স্বাস্থ্যসন্মত জৈৱিকলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ লগতে প্ৰদূষণৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে। পাৰিলে বজাৰ কৰাৰ সময়ত প্ৰতিদিনে লগত বেগ লৈ যাব লাগে, যাৰ ফলত প্লাষ্টিকৰ সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰ কম হ’ব। কাৰণ এই প্লাষ্টিক সামগ্ৰীবোৰ মাটিৰ লগত পচি নাযায়। গতিকে যিমান পাৰি এই প্লাষ্টিকৰ বস্তুবোৰ ব্যৱহাৰৰ পৰা বিৰত থাকক।

আপুনি আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে কিবা এটা কৰিব বিচাৰেনে? এক অধ্যয়ন অনুসৰি ২০৫০ চনৰ ভিতৰত খোৱাপানীৰ নাটনি হ’ব আৰু বিশ্বজুৰি পানীৰ সংকট হ’ব। অসমৰ অধিকাংশ লোকে ঘৰত পানী ব্যৱহাৰ কৰি অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে অপচয় কৰে। কিন্তু ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে আমি ইয়াক নিয়মিতভাৱে আৰু সীমিতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰি নিজকে অতি দূৰৈৰ নহয় ভৱিষ্যতে বিপদৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰো।

কেৱল লগ পোৱাৰ ফলত পৰিৱেশ সজাগতা সৃষ্টি হ’ব পাৰে সেয়া সঁচা নহয়। দেওবাৰে বা সন্ধিয়া সন্ধিয়াৰ চাহ একাপ খাই যদি গুজৱ কৰাৰ অভ্যাস আছে তেন্তে পৰিৱেশ সুৰক্ষা আৰু স্বাস্থ্য সজাগতাৰ দৰে কথাবোৰো আলোচনা কৰিব পাৰে। সৰ্বোত্তম উপায় হ’ল ছ’চিয়েল নেটৱৰ্কিং চাইটসমূহ আজি সকলোৰে মাজত জনপ্ৰিয়। আপুনি যিকোনো প্ৰসংগৰ সৈতে জড়িত বিষয় আৰু ধাৰণাসমূহ শ্বেয়াৰ কৰিব পাৰে, যিয়ে আপোনাৰ বন্ধুসকলৰ মনত সজাগতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ফেচবুকত আপুনি ৰোপণ কৰা গছ-গছনি, ফুলৰ ছবিবোৰো নোচোৱাকৈয়ে বহুতে নিজৰ বাৰীৰ কথা চিন্তা কৰে। সৰু শাক-পাচলিৰ বাগিচা এখনৰ কথা ভাবিব পাৰি। বহুতে ভাবিব যে এইটো এটা সৰু কথা। কিন্তু সকলোৱে লোৱা এই সৰু সৰু পদক্ষেপে আমাৰ গ্ৰহৰ পৰিৱেশ ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত এক বৃহৎ পৰিৱৰ্তন আনিব।

Here you can download 5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF । 5 June World Environment Day Essay PDF In Assamese by clicking on this link.


5 জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ৰচনা PDF। 5 June World Environment Day Essay PDF Download Link

RELATED PDF FILES