LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF

LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF Download

LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF Download for free using the direct download link given at the bottom of this article.

LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF Details
LGS Tercih Kılavuzu 2022
PDF Name LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF
No. of Pages 133
PDF Size 4.60 MB
Language English
CategoryEnglish
Source cdn.eba.gov.tr
Download LinkAvailable ✔
Downloads17

LGS Tercih Kılavuzu 2022

Bu yazımızda LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF’yi tanıtacağız. LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS 2022 tercih kılavuzu da yayınlandı. Tercih kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte başvuruların hangi tarihlerde alınacağı, merkezi ve yerel yerleştirme işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği gibi detaylar netlik kazandı.

Merkezi sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Anadolu teknik programlarına karşılık gelen merkezi sınav puanlarının tercihine göre yapılacaktır. Öğrenciler, test yoluyla öğrenci kabul eden okullar listesinden en fazla 10 okul seçebilecekler.

LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF – Öne Çıkanlar

LGS 2022 TERCİHLERİ NE ZAMAN SONA ERECEK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de e-Okul VBS üzerinden öğrenilmektedir. Rehbere göre LGS kapsamında yapılacak tercihler 4 Temmuz Pazartesi gününden itibaren başlayacak ve 20 Temmuz 17.00’ye kadar devam edecek. Alınan kararların ilgili ortaokul müdürlükleri tarafından mutlaka onaylanacağı söyleniyor.

LGS 2022 Sonuç Açıklama Sayfası İçin Tıklayınız

MEB Yerleştirme Takvimi
30 Haziran 2022 – Merkezi sınav notlarının açıklanması
30 Haziran 2022 – Tercih bazında kota tablolarının açıklanması
30 Haziran-20 Temmuz 2022 – Özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemlerinin tamamlanması ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların kayıtlarının yapılması
04-20 Temmuz 2022 – Randevu Sürecinde Tercih Alma
25 Temmuz 2022 – Yerleştirme Sonuçlarının ve Açık Pozisyonların Açıklanması
25-29 Temmuz 2022 – Yerleştirme esasına göre ilk yatay geçiş tercih başvurularının alınması
01 Ağustos 2022 – 1. Duyuru. Yerleşime Dayalı Transfer Sonucu
01-05 Ağustos 2022 – Yerleştirme esasına göre ikinci yatay geçiş tercih başvurularının alınması
08 Ağu 2022 – Yerleştirme bazında ikinci yatay geçiş sonuçlarının açıklanması
09-17 Ağustos 2022 – Boş kontenjanla herhangi bir yere yerleştirilemeyen öğrencilerin İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Yatay Geçiş Komisyonu tarafından yerleştirme başvurusunun alınması
19 Ağustos 2022 – İl/İlçe Öğrenci Planlama ve Nakil Komisyonlarının atanmasının tamamlanması
23-26 Ağustos 2022 – Okul ve kurumların yatılı başvurularının alınması
31 Ağustos 2022 – Yatılı yerleştirme sonuçlarının açıklanması ve kayıtların e-pansiler üzerinden sisteme işlenmesi
12 Eylül 2022 – 2022-2023 eğitim öğretim yılının açılışı

MERKEZİ YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Merkezi yerleşim; Merkezi sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Anadolu teknik programlarına karşılık gelen merkezi sınav puanlarının tercihine göre yapılacaktır. Öğrenciler, test yoluyla öğrenci kabul eden okullar listesinden en fazla 10 okul seçebilecekler.

Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarında liyakat esasına göre alınan puanlara göre atama yapılacaktır.

Sınavla öğrenci alan okullar arasında merkezi sınav puanlarının eşitliği, okul başarı puanlarının (OBP), yıl sonu başarı puanlarının (YBP) 8, 7 ve 6. sınıflardaki üstünlüğü açısından, 8. sınıfta devamsızlık durumunda daha az sayı , tercih tercihi ve yerleştirmesi öğrencinin doğum tarihinden küçük olan öğrenci esas alınarak yapılacaktır.

YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Okulların türüne, kontenjanına ve yerine göre, öğrencilerin ikametgah adresi kriterine göre sırasıyla il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından tutulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara yerel yerleştirme yapılacaktır. Okulun başarı puanı ve herhangi bir mazeret günü sayısı az değildir.
Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla 8., 7. ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanlarının liyakat esasına göre yerleştirme yapılacaktır.

2022 LGS Tercih Kılavuzu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlanan 2022 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Rehberi, görme engelli öğrenciler için “sesli anlatım” ile hazırlanmıştır.
merkezi yerleşim; Merkezi sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Anadolu teknik programlarına karşılık gelen merkezi sınav puanlarının tercihine göre yapılacaktır. Öğrenciler, test yoluyla öğrenci kabul eden okullar listesinden en fazla 10 okul seçebilecekler. Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarında liyakat esasına göre alınan puanlara göre atama yapılacaktır.

LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF dosyasını aşağıdaki linke tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

LGS Tercih Kılavuzu 2022 PDF Download Link